צילום ארכיון דוברות המשטרה

בעל עסק בעיר הואשם בבית המשפט כי מכר פעמיים אלכוהול לקטין. האירוע התרחש בשנת 2016 במהלך מבצע אכיפה משטרתי, ואותו בעל העסק מכר לקטין פעמיים בקבוקי בירה.

בעל העסק טען להגנתו כי חשב שמדובר בצעיר בשנות ה-20 ולא בקטין לאור חזותו. הקטין היה בגובה 1.85 תווי פניו ומבנה גופו יוצרים את הרושם שגילו נע בין 20 ל-30.

בפסק הדין המזכה, כותבת השופטת רבקה שורץ: "לגיטימי שהמשטרה תיעזר בסוכנים קטינים כדי להתחקות אחרי בעלי עסקים המוכרים משקאות משכרים בניגוד לחוק כחלק מהמאבק בתופעת השיכרות, ברם כשבוחנים את האמצעי לבדיקת אופן התנהלות המוכר בעסק לא שמעתי הסבר מניח את הדעת מדוע המשטרה לא בחרה קטין שחזותו תואמת לגיל הקטינות או אפילו מעוררת ספק לעניין גילו". עוד הוסיפה וכתבה השופטת שורץ: "הבחירה בסוכן שבאופן אובייקטיבי נחזה להיות בגיר מהווה הפרה של עיקרון המידתיות". 

רגע לפני שהיא קובעת בפסק הדין כי היא מזכה את הנאשם, השופטת שורץ מציינת כי עבודת המשטרה והפעלת סוכנים חשובה, אך צריכה להעשות במידתיות: "אין ספק שפעולת משטרת  ישראל בשליחת הסוכן נועדה למגר התופעה המסוכנת של מכירת משקאות משכרים לקטינים. אין ספק  שהמשטרה לא פעלה מתוך זדון,  אך  ראוי כי  הפעלת סוכן תהא ביתר זהירות ובהקפדה ולא באופן מכשיל כפי שהיה במקרה דנן. אשר על כן ולאור כל האמור מזכה את הנאשם מהעבירה שיוחסה לו בכתב האישום וזאת מחמת הספק". 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: info@isnet.co.il